راهنمای نویسندگان

راهنمای ارسال مقاله

  سامانه یکپارچه نشریات علمی "سیناوب" تحت وب بوده و پژوهشگران می‌توانند مقالات خود را  به صورت آنلاین ارسال کنند. تمامی اطلاعات مربوط به نشریاه شامل متن کامل مقالات، اطلاعات مربوط به مدیر مسئول، سردبیر و اعضای هیأت تحریریه و همچنین راهنمای نویسندگان از طریق این سیستم قابل دسترسی است.

ورود به سیستم

برای ورود به سیستم تکمیل فرم ثبت نام  الزامی است.

برای ثبت نام در سیستم  مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

ابتدا روی لینک مجله مورد نظر کلیک کنید. سایت مجلات به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی شده است. پس از انتخاب زبان مجله(ترجیحاً زبان فارسی)، روی گزینه ثبت‌نام کلیک و فرم مربوطه را به دقت تکمیل کنید. تکمیل مواردی که با ستاره مشخص شده، الزامی است. اطلاعات کامل خود را ترجیحاً به زبان فارسی وارد کنید.

آدرس ایمیل خود را به دقت وارد کنید . از این پس از طریق همین آدرس با شما تماس گرفته خواهد شد. پس از تکمیل و ارسال فرم ثبت نام، نام کاربری و کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود.در صورت دریافت نکردن به آدرس agric_research@yahoo.com ایمیل بزنید تا برایتان ارسال شود. برای ادامه کار، با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد سیستم شوید. پس از ورود به سیستم، کلمه عبور را تغییر دهید. یادآور می‌شود امکان تغییر نام کاربری وجود ندارد.

در صورت فراموشی کلمه عبور، آدرس ایمیل خود را در بخش مربوطه وارد کنید. کلمه عبور جدید به آدرس شما ارسال می‌شود. توصیه می‌شود پس از وارد شدن به سیستم، کلمه عبور خود را تغییر دهید.

نام کاربری و کلمه عبور خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. مسئولیت ورود درست اطلاعات بر عهده شماست. برای تغییر مشخصات و یا آدرس خود روی لینک مشاهده اطلاعات شخصی کلیک کنید.

صفحه اختصاصی نویسنده

سیستم نشریات علمی دانشگاه برای استفاده نویسندگان دارای امکانات و قابلیتهای زیر است:

ارسال مقالات جدید: در این بخش امکان ارسال مقاله جدید و تکمیل اطلاعات مقالات ارسال شده وجود دارد. برای ارسال مقاله جدید تکمیل فرم ثبت‌نام و همچنین تکمیل اطلاعات فرم ارسال مقاله، الزامی است. چگونگی ثبت نام در سیستم و ارسال مقاله در ادامه آمده است.

مقالات نیازمند بازنگری: در این بخش مقالاتی که مورد پذیرش قرار گرفته است و نیازمند بازنگری یا در حال بازنگری است نمایش داده می‎‌شود. در این بخش همچنین فهرست مقالاتی که به هر دلیل در بازه زمانی یک ماهه بازنگری نشده و از سیستم حذف شده است نمایش داده می‌شود. مشاهده آخرین وضعیت مقالاتی که به وسیله هیأت تحریریه پذیرفته شده و نیازمند بازنگری و انجام اصلاحات است در این قسمت امکان‌پذیر می‌باشد. لازم به ذکر است مقالاتی که به هر دلیل در موعد مقرر بازنگری نشوند از سیستم حذف می‌شوند و در صورت تمایل این امکان وجود دارد تا مچدداً برای مجله ارسال شود.

مقالات تکمیل شده: در این بخش مقالات آماده انتشار و همچنین مقالاتی که بررسی آن با درخواست نویسنده لغو شده و همچنین مقالاتی که از طریق فراخوان ارسال شده است نمایش داده می‌شود.

پس از ورود به سیستم برای دسترسی به امکانات آن روی لینک مربوط به صفحه شخصی، کلیک کنید.

ارسال مقاله جدید

برای ارسال مقاله جدید، تکمیل  اطلاعات زیر الزامی است:

-         انتخاب نوع مقاله: (مقاله مستقل، طرح پژوهشی، مقاله مروری و ...)

-         وارد کردن عنوان: عنوان کوتاه نیز باید در قسمت مربوطه وارد شود.

-       اضافه کردن اطلاعات نویسنده (نویسندگان):  در صورتی که مقاله بیش از یک نویسنده دارد، اطلاعات کامل نویسنده را در بخش مربوطه وارد کنید. در صورتی که یکی از این نویسندگان به عنوان نویسنده عهده‌دار مقاله مشخص شود، ثبت نام ایشان در سیستم ضروری است. تمامی مکاتبات دفتر مجله با نویسنده عهده‌دار مقاله خواهد بود.

-         وارد کردن چکیده مقاله: (چکیده مقاله 250 کلمه باشد.)

-         افزودن کلمات کلیدی: (کلمات کلید باید حداکثر 5 کلید واژه باشد.)

-        انتخاب موضوع: در صورتی که مقاله شما مربوط به یکی از موضوعاتی باشد که در بخش انتخاب موضوع وجود دارد، موضوع مربوطه را انتخاب کنید.

-        توضیحات اضافی: در ابن بخش چنانچه توضیح خاصی در ارتباط با مقاله ضروری است بریا هیأـ تحریریه ارسال کنید.

-         پذیرش شرایط و ضوابط مجله: برای ادامه کار در صورتی که شرایط و ضوابط مجله را در ارتباط با اصیل بودن کار تحقیقی و عدم ارسال آن برای سایر نشریات قبول دارید در بخش مربوطه علامت بزنید.

-           اضافه کردن فایلها: برای ثبت مقاله در سیستم نشریات علمی، ارسال سه فایل زیر الزامی است:

-          فایل نامه به سردبیر :مبنی بر درخواست بررسی مقاله

-          فایل مشخصات نویسندگان:این فایل باید شامل نام و نام خانوادگی ،مرتبه علمی ،آدرس و شماره تماس نویسندگان باشد.

-          فایل اصلی مقاله: این فایل باید بدون مشخصات نویسنده باشد و بیش از 2 مگابایت نیز نباشد.

-          جداول، نمودارها و تصاویر را به صورت جداگانه نیز  ارسال کنید.

-          در صورت نیاز سایر اطلاعات مربوط به مستندات مقاله را نیز وارد کنید.

-        تکمیل ارسال مقاله: پس از تکمیل تمامی اطلاعات و ارسال فایلها برای ادامه کار روی لینک تکمیل ارسال مقاله کلیلک کنید. 

-           لازم به ذکر است که تا مرحله تکمیل کامل  اطلاعات و ارسال مقاله، امکان ویرایش اطلاعات وجود دارد.

-        مشاهده آخرین وضعیت مقاله: برای مشاهده آخرین وضعیت مقاله روی صفحه شخصی نویسنده کلیلک کنید.

در صورتی که مقاله شما به صورت کامل ارسال شده باشد در بخش "مقالات ارسال شده / نهایی" دیده می‌شود. در صورتی که مقاله شما مورد پذیرش قرار گرفته و نیازمند بازنگری باشد در بخش قابل بازنگری مشاهده می‌شود. مقالات در حال بازنگری نیز در همین قسمت قابل مشاهده است.

 
راﻫﻨﻤﺎی نگارش و ﺗﻨﻈﯿﻢ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺟﻬﺖ چاپ در ﻣﺠﻠﻪ ﻓﻦ آوری ﺗﻮﻟﯿﺪات ﮔﯿﺎﻫﯽ

 ﻣﺠﻠﻪ ﻓﻦ­آوری ﺗﻮﻟﯿﺪات ﮔﯿﺎﻫﯽ ﻣﻘﺎﻻت پژوهشی ﯾﺎ ﻣﺮوری در زﻣﯿﻨﻪ ﺗﻮﻟﯿﺪات ﮔﯿﺎﻫﯽ (زراﻋﯽ، ﺑﺎﻏﯽ و داروﯾﯽ) را ﺟﻬﺖ ﺑﺮرﺳﯽ و ﭼﺎپ ﻣﯽ­ﭘﺬﯾﺮد. راﻫﻨﻤﺎی ﺗﻬﯿﻪ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺮای اراﺋﻪ ﺑﻪ ﻣﺠﻠﻪ در ﻗﺴﻤﺖ ذﯾﻞ آﻣﺪه اﺳﺖ. ﻟﻄﻔﺎً ﻣﻘﺎﻟه­های خود را با این دستورالعمل ﺗﻄﺒﯿﻖ داده و پس از رعایت تمامی موارد خواسته شده، آن­را برای چاپ ارسال ﻧﻤﺎﯾﯿﺪ. این راهنمای نگارش در سایت دانشگاه بوعلی سینا (www.basu.ac.ir)، نشریه علمی و پژوهشی فن آوری تولیدات گیاهی در دسترس است.

1- اراﺋﻪ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﻃﺮﯾﻖ اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ و در ﻗﺎﻟﺐ  ﻓﺎﯾﻞ Word و Pdf  ﺻﻮرت ﮔﯿﺮد. ﺷﮑﻞ­ﻫﺎ ﻣﯽ­ﺗﻮاﻧﻨﺪ در ﻣﺤﯿﻂ اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ Word ﻗﺮار داده ﺷﺪه و ﯾﺎ ﺑﻪ­ﻃﻮر ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ ﺑه­­ﺼﻮرت  ﯾﮑﯽ از ﻓﺮﻣﺖ­ﻫﺎی:(JPEG( .jpg) ، GIF( .jif) ،TIFF( .tif و یا (EPS( .eps ارائه شوند. ارﺳﺎل اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﺗﺴﻬﯿﻞ در اراﺋﻪ ﻣﻘﺎﻟﻪ، ﺳﺮﻋﺖ ﺑﺨﺸﯿﺪن ﺑﻪ ﻣﺮاﺣﻞ داوری و ﺑﺮرﺳﯽ و اﻣﮑﺎن ﭘﯿﮕﯿﺮی (Tracking)  آن ﻣﯽ­ﺷﻮد.

2- ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺎﯾﺪ دارای ﻣﺘﻦ ﮐﺎﻣﻞ ﻓﺎرﺳﯽ و ﭼﮑﯿﺪه ﻓﺎرﺳﯽ و اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﺑﺎﺷﺪ. 

3- ﺗﻤﺎﻣﯽ ﺻﻔﺤﺎت ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ­ﺻﻮرت double-spaced در اﻧﺪازه A4 و ﺑﺎ ﺣﺎﺷﯿﻪ 3 ﺳﺎﻧﺘﯽ ﻣﺘﺮ از ﭼﻬﺎر ﻃﺮف اراﺋﻪ ﮔﺮدد. ﺻﻔﺤﻪ اول ﯾﺎ ﺻﻔﺤﻪ ﻋﻨﻮان ﻓﻘﻂ ﺑﻪ­ﻋﻨﻮان و ﻣﺸﺨﺼﺎت ﻣﻘﺎﻟﻪ اﺧﺘﺼﺎص دارد و از ﺑﺎﻻ ﺑﻪ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺷﺎﻣﻞ ﻗﺴﻤﺖ­ﻫﺎی زﯾﺮ اﺳﺖ:

ﻋﻨﻮان ﮐﺎﻣﻞ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﻪ ﻓﺎرﺳﯽ  

ﻋﻨﻮان ﮐﺎﻣﻞ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﻪ اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ  

اﺳﺎﻣﯽ ﮐﺎﻣﻞ و ﻣﺮﺗﺒﻪ ﻋﻠﻤﯽ [ﻣﺮﺑﯽ، اﺳﺘﺎدﯾﺎر، داﻧﺸﯿﺎر و اﺳﺘﺎد (آﻣﻮزﺷﯽ و ﯾﺎ ﭘﮋوﻫﺸﯽ)].  

آدرس ﮐﺎﻣﻞ نویسنده یا ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎن.

ﻣﺤﻞ اﻧﺠﺎم ﺗﺤﻘﯿﻖ و در ﺻﻮرت اﺳﺘﺨﺮاج ﻣﻘﺎﻟﻪ از ﭘﺎﯾﺎن ﻧﺎﻣﻪ، ذﮐﺮ ﻧﺎم اﺳﺘﺎد و ﯾﺎ اﺳﺎﺗﯿﺪ راﻫﻨﻤﺎ و اراﺋﻪ ﻣﻮاﻓﻘﺖ ﮐﺘﺒﯽ اﯾﺸﺎن به همراه مقاله اﻟﺰاﻣﯽ اﺳﺖ.  

ﻧﺎم و ﻧﺎم ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ نویسنده ﻣﺴﺌﻮل ﻣﮑﺎﺗﺒات ﻣﻘﺎﻟﻪ  

ﺷﻤﺎره ﺗﻠﻔﻦ (ﻫﻤﺮاه و یا ﻣﺤﻞ ﮐﺎر)، دورﻧﮕﺎر و ﭘﺴﺖ اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ تویسنده ﻣﺴﺌﻮل ﻣﮑﺎﺗﺒات  

4- ﻣﺘﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ Word، ﻋﻨﻮان ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺎ ﻗﻠﻢﻧﺎزﻧﯿﻦ ﺳﯿﺎه و اﻧﺪازه ﻗﻠﻢ 16 (در ﻣﺘﻦ اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ Bold، Times New Roman ،Pt.13)، اﺳﻢ (اﺳﺎﻣﯽ) ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه ﯾﺎ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎن ﺑﺎ ﻗﻠﻢ ﻧﺎزﻧﯿﻦ ﺳﯿﺎه و اﻧﺪازه ﻗﻠﻢ 12 (در ﻣﺘﻦ اﻧﮕﻠﯿﺴﯽPt.10 ،  Bold،Times New Roman)، ﻣﺤﻞ ﺗﺤﻘﯿﻖ و ﻣﺘﻦﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺎ ﻗﻠﻢ ﻧﺎزﻧﯿﻦ ﻣﻌﻤﻮﻟﯽ و اﻧﺪازه ﻗﻠﻢ 12 (در ﻣﺘﻦ اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ Pt. 10 ،Times New Roman) و ﺣﺎﺷﯿﻪ 3 ﺳﺎﻧﺘﯽ ﻣﺘﺮ از ﭼﻬﺎر ﻃﺮف ﺗﻬﯿﻪ ﺷﺪه و ﺗﻤﺎﻣﯽ ﺻﻔﺤﺎت ﻣﻘﺎﻟﻪ ﭘﺸﺖ ﺳﺮ ﻫﻢ ﺷﻤﺎره ﮔﺬاری ﮔﺮدد.

5- ﻋﻨﻮان ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻮﺗﺎه و رﺳﺎ ﺑﺎﺷﺪ و در ﺑﺎﻻ و وﺳﻂ ﺻﻔﺤﻪ اول ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﻮد. ﺗﺮﺟﻤﻪ اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ آن ﻧﯿﺰ ﺑﺎﯾﺪ زﯾﺮ ﻋﻨﻮان ﻓﺎرﺳﯽﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﻮد.

6- ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺧﻼﺻﻪ و ﯾﺎ ﻗﺴﻤﺘﯽ از ﭘﺎﯾﺎن ﻧﺎﻣﻪ ﮐﺎرﺷﻨﺎﺳﯽ ارﺷﺪ و ﯾﺎ رﺳﺎﻟﻪ دﮐﺘﺮی ﺑﺎﺷﺪ، ﻻزم اﺳﺖ ﻣﻮﺿﻮع در ﭘﺎورﻗﯽ ﺻﻔﺤﻪ اول ﻣﺘﻦ ﻓﺎرﺳﯽﺑﺎ ﻗﯿﺪ ﻧﺎم داﻧﺸﮕﺎه ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ ﻣﻨﻌﮑﺲ ﮔﺮدد.

7- در ﭘﺎورﻗﯽ ﺻﻔﺤﺎت اول ﻣﺘﻮن ﻓﺎرﺳﯽ و اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ، ﻧﺎم و ﻧﺎم ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه (ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎن)، مرتبه علمی، تخصص، گروه آموزشی، دانشکده و دانشگاه و یا ﻧﺎم ﻣﻮﺳﺴﻪ ﻣﺤﻞ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪﺗﺮﺗﯿﺐ ﻧﻮﺷﺘﻪ و ﺷﻤﺎره دﻫﯽ ﺷﻮد و ﻣﺴﺌﻮل ﻣﮑﺎﺗﺒات و ﻧﺸﺎﻧﯽ اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ وی نیز ﻣﺸﺨﺺ ﮔﺮدد. ﭼﻨﺎﻧ­­­ﭽﻪ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﯿﺶ از ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ، ﺑﺎﯾﺪ ﻧﺎم ﻣﺴﺌﻮل ﻣﮑﺎﺗﺒﻪ (Corresponding author ) ﺑﺎ ﮔﺬاﺷﺘﻦ ﺳﺘﺎره (*) روی آن ﻣﺸﺨﺺ ﮔﺮدد

8 - ﭼﮑﯿﺪه ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﻬﻢ ﯾﺎﻓﺘﻪ­ﻫﺎی ﺗﺤﻘﯿﻖ ﺑﺎﺷﺪ و ﺣﺘﯽ­اﻻﻣﮑﺎن از 250 ﮐﻠﻤﻪ ﺗﺠﺎوز ﻧﮑﻨﺪ. ﺿﺮوری اﺳﺖ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه (ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎن) در ﭘﺎﯾﺎن ﭼﮑﯿﺪه ﻓﺎرﺳﯽ و اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ، ﺣﺪاﮐﺜﺮ ﭘﻨﺞ واژه ﮐﻠﯿﺪی (Keyword) را درج ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ و ﺻﺮﻓﺎ از واژه­ﻫﺎﯾﯽ اﺳﺘﻔﺎده ﮐﻨﻨﺪ ﮐﻪ در ﻋﻨﻮان از آﻧ­­­ﻬﺎ اﺳﺘﻔﺎده ﻧﺸﺪه ﺑﺎﺷﺪ.

9- متن ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺎ زﯾﺮ ﻋﻨﻮان­ﻫﺎی درﺟﻪ ﯾﮏ ﺷﺎﻣﻞﻣﻘﺪﻣﻪ (ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﻨﺎﺑﻊ)، ﻣﻮاد و روش­ﻫﺎ، ﻧﺘﺎﯾﺞ، ﺑﺤﺚ و ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺗﻨﻈﯿﻢ ﺷﻮد. ﻧﺘﺎﯾﺞ و ﺑﺤﺚ ﻣﯽ­ﺗﻮاﻧﻨﺪ در ﻫﻢ ادﻏﺎم ﺷﻮﻧﺪ . نتیجه گیری کلی می­تواند در پایان ذکر شود در ﺻﻮرﺗﯽ­ﮐﻪ ﻻزم ﺑﺎﺷﺪ از ﺷﺨﺺ ﯾﺎ ﺳﺎزﻣﺎﻧﯽ ﺗﺸﮑﺮ ﺷﻮد، ﻣﺘﻦ آن ﺑﺎ زﯾﺮ ﻋﻨﻮان درﺟﻪ ﯾﮏ ﺳﭙﺎﺳﮕﺰاری ﺑﻌﺪ از ﺑﺤﺚ (ﻧﺘﺎﯾﺞ و ﺑﺤﺚ) آورده ﺷﻮد.

10- زﯾﺮ ﻋﻨﻮان­ﻫﺎی درﺟﻪ ﯾﮏ و درﺟﻪ دو در ﺳﻄﺮ ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ ﻗﺮار ﻣﯽ­ﮔﯿﺮﻧﺪ، در ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ زﯾﺮ ﻋﻨﻮان­ﻫﺎی درﺟﻪ ﺳﻪ در ﺳﻄﺮ ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ ﻗﺮار ﻧﮕﺮﻓﺘﻪ و ﻣﻄﻠﺐ ﺑﺎ دو ﻧﻘﻄﻪ از آن ﺟﺪا ﻣﯽ­ﺷﻮد.

11- ﺑﺮای اوزان و ﻣﻘﺎدﯾﺮ از ﺳﯿﺴﺘﻢ ﻣﺘﺮﯾﮏ اﺳﺘﻔﺎده ﺷﻮد. ارﻗﺎم و اﻋﺪاد ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ اوزان و ﻣﻘﺎدﯾﺮ در ﺻﻮرﺗﯽ ﮐﻪ در آﻏﺎز ﺟﻤﻠﻪ ﺑﯿﺎﯾﻨﺪﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﺣﺮوف ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﻮﻧﺪ. ارﻗﺎم ﯾﮏ رﻗﻤﯽ در ﻫﺮ ﺣﺎل ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﺣﺮوف ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﻮد.

12- در ﻋﻨﻮان ﻣﻘﺎﻟﻪ و ﭼﮑﯿﺪه ﺑﻪ اﺳﺘﺜﻨﺎی ﻣﻘﯿﺎس­ﻫﺎی اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﻧﺒﺎﯾﺪ از ﮐﻠﻤﺎت اﺧﺘﺼﺎری اﺳﺘﻔﺎده ﮐﺮد. ﻟﻄﻔﺎً ﺑﺮای ﻧﻮﺷﺘﻦ اﺧﺘﺼﺎرات از: (.American Institute of Biological Sciences CBE Style Manual 3rd ed) ﺑﻬﺮه گیری نمایید.

13- اﺳﺎﻣﯽ ﻋﻠﻤﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﺣﺮوف اﯾﺘﺎﻟﯿﮏ ﻧﻮﺷﺘﻪﺷﻮﻧﺪ. اﺳﺎﻣﯽ ﻋﻠﻤﯽ در ﻋﻨﻮان و ﭼﮑﯿﺪه ﺑﺪون ﻧﺎم ﻣﺼﻨﻒ وﻟﯽ در ﻣﺘﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ، آﻧ­­ﺠﺎ ﮐﻪ ﺑﺮای اوﻟﯿﻦ ﺑﺎر ﻣﯽ­آﯾﺪ ﺑﺎ ﻧﺎم ﻣﺼﻨﻒ درج گردد. ﻧﺎم ﻋﻠﻤﯽ در ﺻﻮرت ﺗﮑﺮار ﺑﺪون ﻣﺼﻨﻒ و ﻧﺎم ﺟﻨﺲﺑﺎ ﺣﺮف اول آن (ﺣﺮف ﺑﺰرگ) و پس از نقطه؛ نام گونه ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻣﯽ­ﺷﻮد. ﺑﺪﯾﻬﯽ اﺳﺖ ﻧﺎم ﻣﺼﻨﻒﻃﺒﻖ ﻗﻮاﻋﺪ ﻣﺮﺑﻮط ﺧﻼﺻﻪ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻣﯽ­ﺷﻮد.

14- اﺳﺘﻔﺎده از ﺟﺪول وﻗﺘﯽ ﻣﺠﺎز اﺳﺖ ﮐﻪ ﻧﺘﻮان اﻃﻼﻋﺎت ﺑﻪ­دﺳﺖ آﻣﺪه (ﻧﺘایج) را ﺑﻪ­راﺣﺘﯽ در ﻣﺘﻦ آورد. ﻋﻨﻮان ﺟﺪول ﺑﺎﯾﺪ ﮔﻮﯾﺎ ﺑﺎﺷﺪ؛ ﺑﻪﻧﺤﻮی ﮐﻪ ﻧﯿﺎز ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﺑﻪ ﻣﺘﻦ وجود نداشته باشد. اﻋﺪاد ﺟﺪول ﺑﻪ­ﺻﻮرت اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﺣﺘﯽ­اﻻﻣﮑﺎن ﺑﺪون اﻋﺸﺎر و در ﺻﻮرت ﻟﺰوم ﺗﺎ دو رﻗﻢ اﻋﺸﺎر داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ. اﺧﺘﺼﺎرات و ﻋﻼﺋﻢ ﻣﺘﻦ ﺟﺪول ﺑﺎ زﯾﺮ ﻧﻮﯾﺲ روﺷﻦ شوند. در ﺟﺪول ﻓﻘﻂ از ﺧﻄﻮط اﻓﻘﯽ اﺳﺘﻔﺎده ﺷﻮد. ﻋﻨﻮان ﺑﺎﻻی ﺟﺪول ﺑﺎ دو ﺧﻂ ﻧﺰدﯾﮏ ﺑﻪ ﻫﻢ ﺑﻪ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺗﻘﺮﯾﺒﯽ ﯾﮏ ﻣﯿﻠﯽ­ﻣﺘﺮ از ﻗﺴﻤت­های داخل ﺟﺪول ﺟﺪا ﮔﺮدد. اﻋﺪاد و ارﻗﺎم و ﻣﻄﺎﻟﺐ ﺟﺪول ﻧﺒﺎﯾﺪ در ﻣﺘﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺗﮑﺮار ﺷﺪه ﺑﺎﺷﺪ. اﺑﻌﺎد ﺟﺪاول ﺑﺎﯾﺪ ﻃﻮری ﺗﻨﻈﯿﻢﺷﻮﻧﺪ ﮐﻪ در ﯾﮏ ﺻﻔﺤﻪ ﻣﺠﻠﻪ (ﻃﻮﻟﯽ ﯾﺎ ﻋﺮﺿﯽ) ﺟﺎ ﺑﮕﯿﺮد. در هنگام ارسال مقاله، ﺟﺪول­ها ﺑﺎﯾﺪ در ﺻﻔﺤﺎت ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ و در اﻧﺘﻬﺎی ﻣﺘﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ آورده ﺷﻮند. عنوان ﺟﺪول­ها ﺑﺎﯾﺪ در ﺑﺎﻻی آنها و عناوین ﺷﮑل­ها در زیر آنها و ﺑﻪ دو زﺑﺎن ﻓﺎرﺳﯽ و اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ آورده ﺷﻮند. ﻋﻨﻮان ﺟﺪول و ﺷﮑﻞ ﺑﺎﯾﺪ ﮐﺎﻣﻞ و ﮔﻮﯾﺎ و توضیح دهنده محتوای آنها (self-explanatory) ﺑﺎﺷﺪ . اﺳﺎﻣﯽ ﻋﻠﻤﯽ در ﻋﻨﻮان ﺟﺪول و ﺷﮑﻞ باید ﺑﻪ­ﺻﻮرت ﮐﺎﻣﻞ اراﺋﻪ ﺷﻮند.  

15- ﺗﺼﺎوﯾﺮ ﺑﺎﯾﺪ اﺻﻠﯽ (Original)، واﺿﺢ و حتی الامکان ﺳﯿﺎه و ﺳﻔﯿﺪ ﺑﺎﺷﻨﺪ. در ﺻﻮرت ﺿﺮورت و در ﻣﻮارد ﺧﺎص اﺳﺘﻔﺎده از ﻋﮑﺲ­ﻫﺎی رﻧﮕﯽﻧﯿﺰ اﻣﮑﺎن­ﭘﺬﯾﺮ ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد. ﺗﺮﺳﯿﻢ­ﻫﺎی دستی ﺑﺎﯾﺪ اﺻﻠﯽ ﺑﻮده و روی ﮐﺎﻏﺬ ﺑﺎ ﻣﺮﮐﺐ سیاه رسم شده باﺷﻧﺪ. ﻧﮕﺎره­ﻫﺎی رﺳﻢ ﺷﺪه ﺑﺎ ﮐﺎﻣﭙﯿﻮﺗﺮ ﺑﺎﯾﺪ دارای ﺧﻄﻮط ﭘﯿﻮﺳﺘﻪ و ﭘﺮ رﻧﮓ ﺑﺎﺷﻨﺪ. ﻧﺎم ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه و ﺷﻤﺎره ﻋﮑﺲ ﯾﺎ ﻧﮕﺎره ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﻣﺪاد ﻧﺮم در ﭘﺸﺖ نسخه اصلی آنها ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﻮد. ﺷﺮح ﻋﮑﺲ­ﻫﺎ در ﺻﻔﺤﻪ ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ ﺗﺎﯾﭗ و ضمیمه ﺷﻮد.

16- داخل جدول­ها (اعداد و حروف و توضیحات) و نوشته­های روی ﺷﮑﻞ­ﻫﺎ و ﻧﮕﺎره­ﻫﺎ ﺑﺎﯾﺪ به زبان انگلیسی و با فونت (Times New Roman, Pt.10) درج ﺷﻮد، ﺑﻪ­ﻃﻮری ﮐﻪ اﻃﻼﻋﺎت ﺟﺪاول و ﺷﮑﻞ­ﻫﺎ ﻗﺎﺑﻞ اﺳﺘﻔﺎده ﺧﻮاﻧﻨﺪﮔﺎن اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ زﺑﺎن ﻧﯿﺰ ﺑﺎﺷﺪ.

17- در ﻣﺘﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻫﻨﮕﺎم ارﺟﺎع هر ﻣﻄﻠب، ﻧﺎم ﻧﮕﺎرﻧﺪه ﺧﺎرج از ﭘﺮاﻧﺘﺰ ﻗﺮار ﻣﯽﮔﯿﺮد. ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻓﺎرﺳﯽ، به ﻓﺎرﺳﯽ و ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻻﺗﯿﻦ، ﺑﺎ ﺣﺮوف اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ نوشته ﻣﯽ­ﺷﻮﻧﺪ، ﻣﺎﻧﻨﺪ: در اﯾﻦ ﻣﻮرد ﺣﺴﯿﻨﯽ (1388) ﻧﻮﺷﺘﻪ اﺳﺖ........ در ﻣﻮرد ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻏﯿﺮ ﻓﺎرﺳﯽ، ﺑﺮای ﺑﺎر اول، ﻧﺎم ﻧﮕﺎرﻧﺪه ﺑﺎ ﺣﺮوف ﻓﺎرﺳﯽ ﺷﮑﺴﺘﻪ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﻮد و ﻧﺎم اﻧﮕﻠﯿﺴﯽﺑﻪ ﺻﻮرت زﯾﺮﻧﻮﯾﺲ درج ﺷﻮد. ﻣﺜﺎل: ﻣﻮﻟﯿﺲ1 (1993) ﻣﻌﺘﻘﺪ اﺳﺖ ... و ﺑﺮای دﻓﻌﺎت ﺑﻌﺪی ﻓﻘﻂ ﺑﺎ ﺣﺮوف ﻓﺎرﺳﯽ ﺷﮑﺴﺘﻪ و ﺑﺪون زﯾﺮﻧﻮﯾﺲ درج ﺷﻮد. ﻣﺜﺎل: ﻧﻈﺮﯾﻪ ﻣﻮﻟﯿﺲ (1993) ﻧﯿﺰ اﯾﻦ ﻧﺘﯿﺠﻪ را ﺗﺎﯾﯿﺪ ﻣﯽ­ﮐﻨﺪ. ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﻣﻨﺎﺑﻌﯽ ﮐﻪ در ﻣﺘﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﻪ آﻧﻬﺎ اﺷﺎره ﻣﯽ­ﺷﻮد، دو ﻧﮕﺎرﻧﺪه داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ، اﺳﺎﻣﯽ ﻫﺮ دو ﻧﮕﺎرﻧﺪه و ﭼﻨﺎﻧﭽﻪ ﺑﯿﺶ از دو ﻧﮕﺎرﻧﺪه داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪﻓﻘﻂ ﻧﺎم ﻧﮕﺎرﻧﺪه اول و در اداﻣﻪ ﺑﺎ ذﮐﺮ ﻋﺒﺎرت "و ﻫﻤﮑﺎران" آورده ﺷﻮد. وﻟﯽ در ﻓﻬﺮﺳﺖ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻧﺎم ﮐﻠﯿﻪ ﻧﮕﺎرﻧﺪﮔﺎن ﻣﻨﻈﻮر ﻣﯽ­ﮔﺮدد.

18- در ﻣﺘﻦ اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﻣﻘﺎﻟﻪ، ﻋﻨﻮان ﻣﻘﺎﻟﻪ و اﺳﻢ (اﺳﺎﻣﯽ) ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه (ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎن ) ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺑﺎ ﺣﺮوف ﺑﺰرگ ﺗﺎﯾﭗ ﻣﯽ­ﺷﻮﻧﺪ.

19- در ﻗﺴﻤﺖ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻋﻠﻤﯽ (References) ، ﻓﻘﻂ ﮐﺘﺐ و ﻣﻘﺎﻟﻪ­ﻫﺎﯾﯽﮐﻪ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه (ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎن) ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ ذﮐﺮ ﻣﯽ­ﮔﺮدد. ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺑﺮ ﺣﺴﺐ ﺣﺮوف اﻟﻔﺒﺎی ﻧﺎم ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ ﻣﻮﻟﻔﺎن ﺗﻨﻈﯿﻢ ﺷﺪه و در آﺧﺮ ﻣﺘﻦ اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﻣﯽ­آﯾﺪ. ﺣﺮف اول ﻧﺎم ﻣﻮﻟﻒ (ﻣﻮﻟﻔﺎن) ﺑﺎ ﺣﺮوف ﺑﺰرگ اﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﻮد. ﻫﺮ ﻣﻨﺒﻊ ﻋﻠﻤﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺷﺎﻣﻞ ﻧﺎم ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ و ﺣﺮف اول ﻧﺎم ﮐﻮﭼﮏ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه (ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎن)، ﺳﺎل اﻧﺘﺸﺎر، ﻋﻨﻮان ﻣﻘﺎﻟﻪ (ﯾﺎ ﮐﺘﺎب)، ﻧﺎم ﻣﺠﻠﻪ (ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ)، ﺷﻤﺎره ﺟﻠﺪ و ﺻﻔﺤﺎت ﻣﻘﺎﻟﻪ (ﯾﺎ ﺗﻤﺎم ﺻﻔﺤﺎت ﮐﺘﺎب) ﻃﺒﻖ ﻧﻤﻮﻧﻪ­ﻫﺎی زﯾﺮ ﺑاﺸﺪ:

19-1- ﻣﺜﺎل در ﻣﻮرد ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻫﺎی ﻣﻨﺪرج در ﻣﺠﻠﻪﻫﺎ:  

Almenar, E., Valle, V. D., Catala, R. and Gavara, R. 2007. Active package for wild strawberry fruit (Fragaria vesca L.). Journal of Agriculture and Food Chemistry, 55: 2240-2245.

19-2- ﻣﺜﺎل در ﻣﻮرد ﮐﺘﺎب ﺗﺎﻟﯿﻒ ﺷﺪه:  

Hartl, D. L. and Clark, A. D. 1989. Principles of Population Genetvics. Sinauer Associates, 682 pp.

19-3- ﻣﺜﺎل در ﻣﻮرد ﻧﻮﺷﺘﻪ­ﻫﺎی ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎن ﻣﺨﺘﻠﻒﺟﻤﻊ آوری ﺷﺪه در ﯾﮏ ﮐﺘﺎب ﮐﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﯾﮏ ﯾﺎ ﭼﻨﺪ ﻧﻔﺮ وﯾﺮاﯾﺶ ﺷﺪه:

Brown, A. H. D., Burdon, J. J. and Jarosz, A. M. 1989. Isozyme analysis of plant mating system. In Soltis. E. and Soltis P.S. (eds). Isozyme in plant biology pp.73-105.

19-4- ﻣﺜﺎل در ﻣﻮرد ﮔﺰارش­ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ­ﺻﻮرت ﭼﮑﯿﺪه (Abstract) ﯾﺎ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﮐﺎﻣﻞ در ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﻣﻘﺎﻻت ﮐﻨﮕﺮه­ﻫﺎ و ﺳﻤﯿﻨﺎرﻫﺎ ﺑﻪ ﭼﺎپ رﺳﯿﺪه ﺑﺎﺷﺪ: 

Bousquet, J., Strasuss, S. H., Doerksen, A. H. and Price, R. A. 1992. Extensive variation in evolutionary rate of rbcL gene sequences among seed plants. Procceding of National Academy of Sciences, USA, 89: 7844-7848.

19-5- ﮔﺰارش­ﻫﺎی داﺧﻠﯽ ﻣﻮﺳﺴﺎت، ﮔﺰارش­ﻫﺎی ﭼﺎپ ﻧﺸﺪه و ﮔﺰارش­ﻫﺎی ﺳﺎﻻﻧﻪ ﻗﺎﺑﻞ ذﮐﺮ در ﻓﻬﺮﺳﺖ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻧﻤﯽﺑﺎﺷﻨﺪ. ﺑﻪ ﻣﮑﺎﺗﺒﺎت ﺷﺨﺼﯽ ﻓﻘﻂ در ﻣﺘﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻣﯽ­ﺗﻮان اﺷﺎره ﮐﺮد (در اﯾﻦ ﺻﻮرت ﻓﺘﻮﮐﭙﯽ ﻣﮑﺎﺗﺒﺎت ﺑﺎﯾﺪ ﭘﯿﻮﺳﺖ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺷﻮد).  

20- ﻧﺎم ﻧﺸﺮﯾﺎت در لیست ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻋﻠﻤﯽ ﺑﺎﯾﺪﺑﻪ ﻃﻮر ﮐﺎﻣﻞ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﻮد ﻣﺎﻧﻨﺪ:  Iranian Journal of Biotechnology  و یا  Postharvest Biology and Technology    

در ﺻﻮرت وﺟﻮد ﻫﺮ ﮔﻮﻧﻪ ﺳﻮاﻟﯽ ﻣﯽ­ﺗﻮاﻧﯿﺪ ﻣﺴﺘﻘﯿﻤﺎﺑﺎ دﻓﺘﺮ ﻣﺠﻠﻪ ﺑﺎ آدرس زﯾﺮ ﺗﻤﺎس ﺣﺎﺻﻞ ﻓﺮﻣﺎﯾﯿﺪ:

 

همدان، خیابان چهار باغ شهید مصطفی احمدی روشن، دانشگاه بوعلی سینا، سازمان مرکزی، معانت پژوهشی دانشگاه، دفتر مجلات علمی-پژوهشی  دانشکده کشاورزی

 ﮐﺪ ﭘﺴﺘﯽ: 6517838695  

آدرس پست الکترونیکی:  Agritec@basu.ac.ir  و  Agric_research@yahoo.com